Polikliniğimizde vermekte olduğumuz Implant hizmeti aşağıda bahsi adımlar ile uygulanmaktadır :

1- Sağlık ile ilgili konular :

Polikliniğimize implant ile ilgili başvuru yapan hastalarımız için öncelikle sağlık problemleri olup olmadığına dair bilgi topluyoruz. Çok sık olmasada karşılaşılabilen problemler olabileceği göz önüne alınması gereken önemli konulardan bir tanesidir.

2- Diş yapısı ve uygulanabilirlik :

Sonraki aşamada hastanın diş yapısı röntgen ve genel muayene ile tespit edilerek nasıl bir uygulama yöntemi kullanılacağına dair yol haritası çıkarılır. Bu durum hızlı ve doğru şekilde ilerlemek için gereken verileri sağlamak için yapılır.

3- Implant operasyonunun yapılması :

Implant kemik içerisine yerleştirilir. Belirli aralıklarla yapılan kontroller sonucunda sonraki aşamaya geçebilmek için gerekli süre tespit edilir. Bu süre bazı durumlarda 6 ay kadar uzayabilir. Yapılan kontrollerde vücudun implanta karşı ne gibi bir davranış içerisinde olduğu tespit edilerek buna göre eğer gerekiyorsa önlemler alınabilir. Implant operasyonu ortalama 30-45 dakika arası süre almaktadır.

4- Protezlerin hazırlanması :

Implant ile kemiğin biyolojik etkileşimi tamamlandıktan sonra protezlerin hazırlanması zamanı gelmiş demektir. Bu konuda aynı zamanda estetisyen olan uzman doktorlarımız sizlere yardımcı olacaktır. Protez dişlerin en uygun ve estetik şekilde hazırlanması aşamasında doktorunuz size bazı tavsiyelerde de bulunabilir. Protez için alınan ölçü ve renk hedeflenmesi işlemi sonucunda protezleriniz hazırlanır ve tekrar randevu verilir.

5- Yeni dişler ve ilk denemeler :

Doktorlarımız özellikle estetik konusunda hassas oldukları için bu konuyu aceleye getirmemeniz çok önemlidir. Çoğu zaman prototip için yapılan ilk denemeler hemen protezlerinizi kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Doktorunuz eğer gerekiyorsa bir takım düzenlemeler yapabilir.

6- Mutlu son : Protezlerin yerleştirilmesi :

Bu aşamada protezler artık implantlara bağlanır ve protezler ile ilgili yapılması / yapılmaması gerekenler hakkında detaylı bilgi verilir.

 

Diş İmplantları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular :

Aşağıda hastalarımızın implantlar hakkında sıkça sorduğu soruları ve cevaplarını özetlemeye çalıştım. Umarım aradığınız sorunun cevabını bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer sorularınız için burayı tıklayarak bana ulaşabilirsiniz.

İmplant tedavisi görmek için yeterince sağlıklı mıyım?

Sabit bir protez ya da bir diş çekimi yaptırabilecek kadar sağlıklı her insan diş implantı da yaptırabilir. Nadir olmakla beraber bazı insanlar implant yapılmasını zorlaştıracak sağlık problemlerine sahip olabilir. En iyisi diş hekiminizin yapacağı değerlendirme sonucunda gerekli kararın verilmesidir. Birçok hastamız implant işleminin diş çekiminden daha kolay olduğunu şaşırarak ifade etmektedir.

Vücudum implantı reddeder mi?

Implantın reddilmesi denince hastaların aklına bir organın ( kalp, böbrek gibi) başarısız nakline benzer bir durum gelmektedir. Halbuki implant uygulamalarında doku uyumu ya da kan grubunun tutmaması gibi durumlar söz konusu değildir. Çok benzer ortopedik malzemelerde olduğu gibi, vücut implant materyalini tamamen kabul eder. Ancak başarısız olan implant uygulamaları da vardır.

Bunlar hekimin hastayı yanlış değerlendirmesi, hijyen kurallarına uymamak, yetersiz klinik tecrübe, yanlış malzeme seçimi, hastanın yetersiz bakımı ve de uzun dönemde takip kontrollerin yapılmaması gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilir. İmplantların uzun dönem başarısında, uygun protez uygulaması ve implant etrafındaki yumuşak dokunun sağlığının devamı çok önemlidir.

İmplantlar ağızda kaç yıl kalırlar?

Bu soruya bir soruyla karşılık verebiliriz. Dişlerimiz ne kadar ağızda kalır? Ömür boyu kalmalıdır aslında değil mi ama bazı nedenlerden dolayı bir kısmını kaybederiz. En büyük nedeni de yetersiz fırçalama ve bakımdır. Aynı şey implantlar için de geçerlidir. Düzenli kontroller ve ağız hijyeninin yeterince sağlanması implantların ömür boyu hizmet etmesini sağlayabilir. Hiçbir hekim yaptığı implant için ömür boyu ağızda kalacağının garantisini veremez. Ticari kaygılarını ön plana çıkararak hastaları yanıltmak ahlaki bir yaklaşım değildir.

İmplantlar özel bakım gerektirir mi?

İmplantları doğal dişleriniz gibi düşünüp onlara aynı şekilde davranmalısınız. Fırçalamak ve diş ipi kullanmak dişeti problemlerinin oluşmasını engelleyecektir.

İmplant tedavisi ağrılı bir tedavi midir ve ne kadar sürer?

İmplant lokal anestezi altında ağrısız yerleştirilir. Birçok vakada diş çekiminde gerektiğinden daha az anestezi yeterli olmaktadır. İşlem sonrası 2 gün kadar ağrı kesici almak gerekebilir. En sık görülen şikayet, implant uygulanan bölge etrafında oluşan 1 ya da 2 gün sürecek ağrısız şişliktir. Ağrı şikayeti az sayıda hasta tarafından bildirilmektedir. Yerleştirilecek implant sayısına bağlı olarak işlem 15 dk ile 2 saat arasında bitirilebilir.

İmplant işlemi sonrası dişlerime ne zaman kavuşabilirim?

İmplant yüzeyi ile çene kemiğinin biyolojik olarak birbirine bağlanmasını beklemek zorundayız. Bu süre zarfında geçici bir protezi ya da eski hareketli protezinizi ufak değişikliklerle kullanabilirsiniz. Yaklaşık 5 yıl önceye kadar bekleme süresi üst çenede 6 ay, alt çenede ise 3 ay olarak kabul edilirdi. Günümüzde implantların yüzey özelliklerinin gelişmesiyle 2 ay içinde dişlerine kavuşabilir. Bazı yazılı ya da görsel medyada implant uygulamasının  hemen sonrasında protez yapımından bahsedebilir. Hemen yükleme denilen bu işlemin beraberinde bazı riskleri getirdiğini bilmek gerekmektedir.

İmplantlar, deneyleri devam eden güvenilmez uygulamalar mıdır?

Kesinlikle hayır. Yaklaşık 40 yıldır süren bir uygulama olmakla beraber ülkemizde yaygınlaşması son yıllarda olmuştur. Her yapılan implantın %100 başarılı olacağı günümüzde söylenemez ancak başarı oranı oldukça artmıştır.

Diş implantları pahalı uygulamalar mıdır? Kaç liraya malolur?

İmplantlar klasik diş protezlerine göre daha pahalı uygulamalardır. Bir implantın masrafı 800 ile 1000 $ arasında değişebilir. Bazı vakalarda uygulanacak kemik tozlarının ilavesi masrafı daha da artırabilir. Bununla birlikte tedavi olmamanın bedelinin uzun dönemde daha maliyetli olabileceğini belirtmek gerekir. Eksik diş bölgesinde devam edecek kemik erimesi ve fonksiyonsuzluk tedavisi daha masraflı işlemlere yol açabilir. Geç kalınan durumlarda implant tedavisi için yeterli kemiğin kaybolmuş olduğu görülebilir.

Dişleri çektirdikten ne kadar zaman sonra implant uygulanabilir ?

Dişlerin çekiminden sonra mevcut kemiğin bulunması ve aktif iltihabın olmaması hemen implant yerleşimini sağlayabilir. Dişlerin çekiminden hemen sonra mevcut kemik kalınlığının ve uzunluğunun erimeden hemen değerlendirilmesi önemlidir. Unutulmamalıdır ki diş çekiminden ilk 1 yıl sonra kemik genişliğini  % 40 oranında kaybeder.. Çekim boşluğunun tamamen kemikle dolması için 3 ay süre gerekmektedir. Çekim sonrası hemen implant yerleştirilmesi, 3 ay gibi bir süre kazandırabilir

Hangi implant markası?

Son zamanlarda implant tedavisinin yaygınlaşmasıyla beraber hastalarımızdan duyduğumuz yaygın sorulardan biri de bu olmaktadır. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki günümüzde ülkemizde 100 e yakın implant markası bulunmaktadır. 10 sene kadar önce bu sayı 4 ya da 5 kadardı. İmplant tedavisinin yaygınlaşmasıyla beraber implant getiren firma sayısında da ciddi oranda artış olmuştur. İmplantı genel olarak içi boş bir vidaya benzetebiliriz. Her lider marka implant, kendine özgü bir tasarıma ve yüzeye sahiptir.

Günümüze bu lider markaların sayısı, bir elin parmakları kadar azdır ve haklarında yapılan yüzlerce bilimsel yayın ve makale bulunmaktadır. Diğer markalar, genel olarak bunların şekil, form ve teknolojilerini taklit etmektedirler. Bütün bu genel bilgilerden sonra implantları iyi ya da kötü marka diye birbirinden ayırmak yerine daha eski zamandan beri kullanılan ve daha yeni markalar diye ayırmanın daha doğru olduğunu söylemek gerekir. Eski ve lider markalar fiyat olarak daha pahalıdırlar.

Farklı fiyatlara uygulanan implantların temel sebebi de budur. Sonuçta aynı amaca hizmet eden farklı markaların kalitesi çoğu zaman bu işin uzmanı hekimler için bile ince bir çizgi ile ayırılmıştır ve implantın markası implant başarısını etkileyen faktörlerden sadece bir tanesidir.

Eksik her diş için bir implant mı yapılmalıdır?

Pratik uygulamada mümkün olmakla beraber uzun diş boşluklarında her diş için implant uygulaması gerekli değildir. Dişler arasında uygulanan köprü uygulaması, implantlar arasında da yapılmaktadır. Hiç diş olmayan bir çenede tüm dişler, 6 ile 8 kadar implant uygulaması ile yerine konulabilmektedir.